Çocuklara Hayvanları Sevdiren 5 Kitap

Birçok çocuk kitabının kahramanı hayvanlardır ya da öyküyü sevdirmek, benimsetmek için hayvan karakterler kullanılır. Peki ama çocuklara hayvanları sevdiremeye çalışan, ilişkilerini kuvvetlendiren ve beraber nasıl yaşanılacağını öğreten kaç kitap vardır? İşte bu sorunun peşinden gittik ve aşağıdaki liste ortaya çıktı. Dileriz hayvanlar için daha yaşanabilir bir dünya sağlaması adına faydası olur.

İkizler Çetesi-Kaplumbik Operasyonu-Şeniz Baş/Timaş Çocuk (9-11 yaş)

İlk önerim torpil içeriyor gibi düşünülebilir ama kitap gerçekten önemli bir konuya temas ediyor. Ülkemizin güney sahillerinde yaşayan ve soyu tükenmesin diye çaba sarf edilen Caretta Caretta’lar hakkında yazılmış nadir kitaplardan biri bu. İkiz kardeşler Masal ile Rüzgar kendilerine inşaat kumu sağlamak için bu sevimli kaplumbiklerin yok olmasına göz yuman kötü adamlarla mücadeleye girecekleri bir maceraya atılıyorlar. Onlara yardım eden bir göüllü hayvansever kuruluş da var. İkizlerimiz aynı zamanda hikâye boyunca Caretta Caretta’lar hakkında bilgiler veriyor ve onların yaşamlarını sürdürmeleri için insanların yapmaları ya da yapmamaları gerekenleri de anlatıyorlar.

Martıya Uçmayı Öğreten Kedi-Luis Sepulveda/Can Çocuk (8-10 yaş)

Martı Kenah okyanusu aşmaya çalışırken dökülen petrolden zehirlenir. Karaya ulaşmayı başarır ve yumurtlar. Çok ömrü olmadığını anlayan Kenah yumurtayı Kedi Zorba’ya emanet eder. Kenah, Zorba’dan yumurtayı yememesini, yavru doğana kadar sıcak tutmasını ve doğunca da yavruya uçmayı öğretmesini ister. Zorba bunu kabul eder, ama yavru Şanslı doğunca bu istekleri gerçekleştirmenin o kadar da kolay olmadığını fark eder. İki ayrı canlının birlikte hayatta kalma mücadelesini anlatan bu kitap, dünyada her canlı için yer olduğunu vurguluyor.

Islak Burun-Andy Mulligan/Tudem Yayınları (11-14 yaş)

Islak Burun, 25 dile çevrilen ve sinemaya uyarlanan Çöplük kitabının yazarı Andy Mulligan’ın bir romanı. Tom, eilevi sorunlar ve yeni okula uyum süreci yüzünden zor günler geçiren, küçük bir çocuktur. Ama babasının ona hediye ettiği küçük köpekle yaşamı değişir. Örümcek adını verdiği köpekle kendisine bir dost edinmiştir. Örümcek ve kolay iletişim kuran özel bir köpektir. Bu merakı onun ortadan kaybolmasına ve Tom’la birbirlerini aramalarına neden olur. Tom ile Örümcek’in hikâyesi, iki yalnız ruhun zorluklarla imtihan edilen sıradışı dostluğuna tanıklık ettirirken hayvanları sevmenin ve onları sahiplenmenin insan hayatına kattığı manevi güzellikleri de gözler önüne seriyor.

Eve Yolculuk- Frann Preston Gannon/ Pötikare Yayıncılık (3-6 yaş)

Buzullar erimektedir. Kutup ayısı artık burada yaşamayacağını fark eder ve bir kayıkla kendisine yeni bir yaşam alanı bulmak için denizlere açılır. Ona farklı zorluklar içindeki bir panda, orangutan ve fil de katılır. Yaşam alanları yok olmak üzere ya da yaşamları tehlikede olan bu hayvanlar bir kader yolculuğuna başlarlar. Onların yardımına ise bir Dodo Kuşu koşacaktır. Kitap yaşadığımız dünyayı başka canlılar için nasıl zor bir hale getirdiğimizi gösteriyor.

Balıklar Nasıl Uyur-Margot Berger/İş Bankası Kültür Yayınları (8-12 yaş)

Son olarak önereceğimiz kitap kurgu dışı. Ötekini tanımanın yolunun tanımaktan geçtiğin, öğrenmenin anlamanın ilk adımı olduğunu artık tüm dünya biliyor diye düşünüyoruz, bu kitap da çocuklara, hayvanlara dair gerçek, eğlenceli ve günlük hayatta kullanabilecekleri bilgiler veriyor. Hayvanlar dünyası üzerine en zeki sorular ve bilimsel cevapları merak edenler için. Balıklar gerçekten uyur mu? Peki kutup ayıları üşüyünce ne yapar?

Bonus:

Hayvan Atlası-Zeynep Sevde, Fatih Dikmen/ Taze Kitap ( Herkes İçin:)

Hayvan Atlası; dünyayı gezmek, yeryüzünü en uzak noktalarına kadar keşfetmek ve her habitatın kendine özgü canlısıyla tanışmak isteyen çocuklar için… Kongo’dan pijamalı okapiler, Rusya’dan uçan sincaplar, Endonezya’dan Komodo ejderleri, Japonya’dan hamam keyfi yapan makaklar, Peru’dan en değerli şeyi kakası olan sümsük kuşları, Kolombiya’dan öfkelenince esneyen su aygırları, Avusturya’dan dans ederek avlanan gelincikler…

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir